تور وان

کد: NBHTY
  • تور وان
  • van-turkey-prices3
  • 2
  • vankedisi.8123642_std

توضیح

تور وان

در ناحیه آناتولی شرقی ، شهری تاریخی توریستی و کرد زبان ” وان ” واقع شده است ، به علاوه شهر ” وان ” بزرگترین شهر در شرق ترکیه و در نزدیکی مرز ایران و مرکز استان وان می باشد ، این شهر از شمال و غرب به دریاچه وان و از شرق به کوههای مرتفع سیاه کوه و از جنوب به کوه آرتوس محدود می شود ، اهالی وان کردزبان و با لهجه کرمانجی گویش می کنند ، شهر وان از جمله شهرهای مذهبی ترکیه است و اهالی آن مسلمانان سنتی تبار می باشند . گربه های سفید پشمالو چشم دورنگی با چشم های کهربایی و آبی گونه های منحصر به فردی هستند که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شهر وان شهرتی جهانی دارند ، به گونه ای که در یکی از میدان های وان تندیس این موجودات ساخته شده است .
برای آنکه سفری به یادماندنی و خاطره انگیز را تجربه کنید با تور وان همراه ما در ندای سفر باشید .
شهر وان با آب و هوای قاره ای زمستانهای سرد و پر برف و تابستان های گرم و خشک دارد ، در فصول بهار و پاییز با بارش نه چندان زیادی مواجه است .
همانطور که گفته شد اهالی وان کردزبان هستند ولی زبان رسمی آنها ترکی استانبولی می باشد و واحد پولشان لیر ، لازم به ذکر است که اختلاف زمان وان نسبت به تهران یک ساعت و نیم است و در واقع وان یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است ، البته در نیمه اول سال اختلاف ساعت یک و نیم ساعت و در نیمه دوم سال نیم ساعت چرا که در ایران در ابتدای فروردین و ابتدای مهر تغییرات ساعات ترکیه در اواخر در اواخر فروردین و اواخر مهر انجام می شود .
برای معرفی تاریخچه وان بهتر است بدانیم تمدن میتانی چیست ، در سده های 12 تا 15 پیش از میلاد خاندان شاهی ” میتانی ” در میانرودان ( بین النهرین ، بین دجله و فرات ) فرمانروایی می کردند ، تمدن میتانی یکی از تمدن های باستانی هورانی در غرب ایران و شمال میانرودان و جنوب آناتولی است وارث پادشاهی میتانی ، ” اورارتو ” تمدنی از عصر آهن در منطقه وان امروزی بود که در 600 سال پیش از میلاد مسیح فرمانروایی می کرد .

موقعیت جغرافیایی این تمدن دریاچه ارومیه ، دریاچه وان و بلندیهای ارمنستان از آرارات تا آراگاتس بود ، اصطلاح اورارتو ، ریشه آشوری یا میان رودانی دارد که به صورت ” آرا- لوت ” بوده و اکنون واژه آرارات جایگزین آن شده است .
پادشاهی ” اورارتو ” در حدود 3400 سال پیش در اطراف دریاچه وان قدرت گرفت و باعث رونق هرچه بیشتر وان آن زمان شد ، که شاید در مقایسه با وان امروزی که شهری کوچک است ، به دلیل محل فرمانروایی ، اعتباری پایتخت گونه داشت و بسیار پر تردد بود و مورد توجه به شمار می رفت ، اما وان امروزی با توجه به پیشینه اش در حالی که شهر کوچکی است ولی به لحاظ توریستی بسیار پر رفت و آمد و قابل توجهه برای گردشگران می باشد در ادامه به معرفی جاذبه های وان می پردازیم .
ندای سفر ارائه دهنده بهترین تور وان به شما عزیزان است .

دریاچه وان

بزرگترین دریاچه ترکیه که در شرق این کشور و غرب شهر وان واقع شده با مساحت 3755 کیلومترمربع ، دریاچه ای به همین نام است ، از لحاظ گونه دریاچه ای ، این دریاچه نمکی محسوب می شود و دلیل نمکی بودنش فعالیت های آتشفشانی کوههای اطراف دریاچه به خصوص کوه سبحان با ارتفاع 4058 متر در شمال غربی دریاچه وان که بلندترین نقطه منطقه وان محسوب می شود ، می باشد ، این دریاچه 120 کیلومتر طول ، 80 کیلومتر پهنا و 170 متر ژرفا دارد که این ژرفا میانگین است و در ژرف ترین بخش 450 متر عمق دارد ، دریاچه وان با طبیعت زیبا و چشم انداز سرسبز اطرافش دارای سواحل شنی و آب تمیز و شفاف با دمای مناسب برای شنا می باشد ، سواحل دریاچه وان با امکانات تفریحی بسیار زیاد از جمله پلاژهای خانوادگی ، دوش ، چتر ، محل آفتاب گرفتن ، قایق ، جت اسکی ، کافه و رستوران و … بهترین مکان برای گذراندن لحظات خاطره انگیز و دلپذیر با محیط خانوادگی می باشد ، به علاوه در کنار دریاچه وان می توان از جزایر آختامار ، چارپاق ، ادیر دیدن کرد که در جزیره آختامار کلیسای صلیب مقدس جالب توجه است .

تور وان

قلعه وان

در سواحل شرقی دریاچه وان قلعه ای با ستون های بلند و دیوارهای سر به فلک کشیده قرار گرفته که قدمت آن به قرن نهم قبل از میلاد بر می گردد ، در طول تاریخ اقوام مختلف از جمله ارامنه ، رومی ها ، مادها ، هخامنشیان ، ساسانیان ، اعراب ، عثمانیان ، روسها در این قلعه سکونت داشتند و به عنوان دژ نظامی از این بنا استفاده می کردند ، در میان این اقوام هخامنشیان از خود کتیبه ای را به یادگار گذاشتند ، این کتیبه در زمان داریوش کبیر آماده شد و در دوران پسرش خشایارشاه تکمیل شد و در نزدیکی قلعه وان که آن زمان تحت تسلط هخامنشیان بود به یادگار گذاشته شد .

جزیره و کلیسای آکوامار ( آختامار)

کلیسای صلیب مقدس در فاصله 40 کیلومتری جنوب شرقی وان در جزیره آختامار واقع شده است . از آنجایی که نام آختامار ، از اسامی ارامنه محسوب می شود ، ریشه این کلیسا را در ارامنه باید جستجو کرد ، طبق شواهد تاریخی این کلیسا به دستور ” گاگیک یکم واسپوراکان ” پادشاه منطقه واسپوراکان ساخته شده است ، گاگیک در بین سالهای 908 تا 943 میلادی پادشاه ارمنستان غربی یا به عبارتی اطراف دریاچه وان و شهر وان امروزی در ترکیه بود ، لازم به ذکر است که واسپوراکان ، هشتمین ایالت ارمنستان بزرگ است که به مرور به پادشاهی مستقل به نام پادشاهی واسپوراکان در قرون وسطی مبدل گشت ، مانوئل ارمنی معمار زبردست آن زمان و طراح کلیسای آکومار نیز بود ، جزیره آکومار با وجود ساحل شنی و کافه رستوران محیط مناسب جهت شنا کردن و آب تنی است .

خانه گربه های وان

یکی از جاذبه های منحصر منحصر به فرد تور وان بازدید از گربه های چشم دو رنگی ( دیکروماتوپسی ) در خانه گربه های وان است این گربه ها با چشمان آبی و کهربایی از نوادر حیرت آور طبیعت ترکیه به حساب می آیند ، این گونه گربه ها بر خلاف گونه های مختلف گربه ها که از آب فراری هستند ، علاقمند به آب تنی می باشد ، به روایتی گفته می شود ، حضرت نوح یک جفت از این نوع گربه را سوار کشتی خود نموده است . خانه گربه های وان ( VAN KEDI EVI) به نیت جلوگیری از انقراض این نژاد گربه ها در سال 1991 میلادی توسط دولت ترکیه تأسیس شد ، چرا که در این سال این گونه از گربه ها در حال انقراض بودند و تنها 90 گربه باقی مانده جمع آوری شده و در این محل نگهداری شد .
از دیگر خصوصیات این گربه اهلی بودن نسبی این گونه است به عنوان مثال این گربه به پرندگان ، موش ها و حشرات حمله نمی کند ، به عبارتی این گربه ها تنها زینتی هستند و شکارکننده نیستند ، این موجودات خیلی زود صمیمی شده و جواب محبت شما را می دهند . منحصر به فرد بودن این گربه ها علاوه بر رنگ چشمها ، پشمالو بودن ، سفیدی ، درازی بدن ، قدم های پلنگ گونه ، دم کلفت و دراز شبیه روباه و هوش وسرعت بالای آنها می باشد .

تور وان

آبشار مرادیه

این آبشار زیبا در سمت غربی جاده اصلی دغوبایزید در 20 کیلومتری تقاطع جاده تاتوان است و به عبارتی آبشار مرادیه در 88 کیلومتری شمال شهر وان واقع شده است ، این آبشار زیبا 6 متر ارتفاع و 80 متر عرض دارد ، برای بازدید از این آبشار باید از پل 50 متری معلق طنابی در مقابل آبشار استفاده کرد ، صدای آبشار و سرسبزی و پر آبی منطقه جلوه ای خاص به تور وان در سفر به ترکیه می دهد ، گویی که صدای آب آنچنان زیاد است که صدا به صدا نمی رسد ، این آبشار در چهارفصل زیباست ولی در بهار و تابستان درختان و پوشش گیاهی غنی دشت های اطراف آبشار شگفت انگیز و در عین حال چشم نواز است ، اما در فصول پاییز و زمستان رنگ های طلایی و سفید برای طبیعت دوستان خالی از لطف نیست و دوستداران خاص خود را می طلبد به گونه ای که در زمستان مجموعه آبشارها و دریاچه مجاور آن سفیدپوش و کاملاٌ منجمد می شود و با جلوه ای سفید رنگ در منطقه خودنمایی می کند ، وجود کافه رستورانها ، کلبه ها و آلاچیق های اطراف این آبشار زیبا فرصت را به گردشگران می دهد تا با خیالی آسوده تر از طبیعت زیبای این آبشار بهره ببرند .

تور وان

مرکز خرید وان ای وی ام

در سفر به وان برای آنکه از هر لحاظ در تور وان در گشت های شهری بی نیاز شوید ، بهترین انتخاب مرکز خرید ” وان ای وی ام ” است ، چرا که علاوه بر داشتن مراکز خرید و نمایندگی بیش از 90 برند شناخته شده دارای سینمای بزرگ 7 بعدی به نام کسمیوم ، دارای کافه و رستوران های بسیار با کیفیت با قیمت های مناسب و انواع غذاها ، همچنین مراکز خدماتی از جمله مسجد ، سرویس بهداشتی ، اتاق کودک ، کالسکه کودک ، صندلی چرخدار ، خدمات مخصوص برای افراد کم توان ، تراس جهت داشتن چشم انداز از شهر وان ، پارکینگ و … می باشد .
عبارت AVM مخفف ALIS VERIS MERKEZI ( مرکز داد و ستد ) می باشد ، به عبارتی این مرکز خرید اولین مرکز مدرن و جدید به صورت فروشگاههای زنجیره ای در شهر وان می باشد .
این مرکز بزرگ با مساحت 30 هزار متر مربع و تعدادی بالغ بر 95 فروشگاه الکترونیک ، کفش و لباس ، کافه و رستوران ، زمین های بازی و … در اواخر سال 2015 به جهت استقبال گردشگران به ویژه ایرانیان افتتاح گردید .
مرکز خرید AVM در مرکز شهر وان و اواسط بلوار جمهوریت ( CUMHURIYET CADDESI ) واقع شده است .

هتل های وان
اگر به شهر وان سفر کردید انتخاب هتل در تور وان بستگی به سلیقه شما دارد ، به این صورت که اگر مایلید در مرکز شهر وان اقامت داشته باشید حوالی خیابان جمهوریت و هتل های آن را به شما پیشنهاد می کنیم ، که از آن جمله رویال برک ، آکدامار ، یاقوت و مون لایت می توانند مناسب باشد ، اما اگر تمایل به چشم انداز دریاچه داشته باشید هتل مریت ( شاه مارال ) و دبل تری هیلتون انتخاب مناسبی خواهد بود .

سفر زمینی به وان
در سفر زمینی به وان سه راه پیش روی ماست که متناسب با وسیله نقلیه ، شهر مبدأ ، زمان سفر ، امنیت جاده و کیفیت آن می توان بهترین مسیر را انتخاب نمود .
1) مرز بازرگان مهمترین ، قدیمی ترین و پرترددترین مرز مشترک مابین ایران و ترکیه می باشد ، که به صورت 24 ساعته در حال فعالیت است و هر زمان به این مرز وارد شوید ، می توانید گذر کنید . در این مسیر فاصله تهران تا تبریز 600 کیلومتر ، تبریز تا مرز بازرگان 290 کیلومتر ، بازرگان تا دغوبایزید 40 کیلومتر از دغوبایزید تا مرادیه 170 کیلومتر و از مرادیه تا وان 90 کیلومتر مسافت داریم .
شایان ذکر است که وقتی از مرز بازرگان به شهر دغوبایزید می رسیم دشت آرارات جنوبی به همراه قلل آرارات بزرگ و کوچک نمایان می گردد ، همچنین در انتهای جاده حدود 90 کیلومتری شهر وان می توانید از آبشار زیبای مرادیه دیدن فرمایید .
2) مرزسرو- اسندره ، در غرب شهر ارومیه و در فاصله 55 کیلومتری این شهر واقع شد و مرز سرو حدود 240 کیلومتر تا وان فاصله دارد و نزدیکتر از مسیر بازرگان است ولی از طرفی جاده اش کوهستانی بوده و به سبب نزدیکی با مرز سوریه و عراق و ناآرامی های مناطق کرد نشین از امنیتپایینی برخوردار است ، شایان ذکر است شهر سرو در خاک ایران با شهر اسندره در خاک ترکیه هم مرز می باشند و فاصله تبریز تا ارومیه در حدود 145 کیلومتر ؛ ضمناً مرز سرو- اسندره بصورت 24 ساعته فعال می باشد .
3) مرز رازی – کاپی کوی این مرز نسبت به دو مرز مذکور کمترین فاصله را تا شهر وان دارد ، به این صورت که با پیمودن تنها 90 کیلومتر می توان به شهر وان دست یافت ، انتخاب این مسیر سبب می شود تا بسیاری از مسیر پیموده شده در خاک ایران باشد .
به این صورت که با طی 600 کیلومتر از تهران تا تبریز ، بعد از آن می توانیم با طی 58 کیلومتر از شهرهای صوفیان و مرند گذر کرده و پس از طی 96 کیلومتر تا خوی و 65 کیلومتر تا شهر رازی به مرز کاپی – کوی برسیم ، لازم است بدانید که جاده رازی تا وان به جز چند کیلومتر ابتدایی ، بسیار مناسب و بصورت اتوبان است و از امنیت بالایی نیز برخوردار می باشد ، ولی از طرفی این مرز در تعطیلات و تاریخ های خاص و مناسبت ها ، بسیار شلوغ بوده و همانند دو مرز دیگر 24 ساعته فعال نبوده و ساعت کاری آن 9 تا 17 می باشد ، ضمناً از این مرز اتوبوس ، کامیون و تریلر اجازه عبور ندارد و تنها اتومبیل سواری از این مرز مجوز ورود دارد .
در مسیر مابین رازی تا وان ، از دو شهر سارای و اوزالپ عبور خواهیم کرد که بازدید از این دو شهر خالی از لطف نبوده و از لحاظ تجاری و مکانی جهت استراحت می تواند مناسب باشد .

سفر هوایی وان
آنچه مسلم است در تور هوایی وان مشاهده مسیرهای زیبای کوهستانی از فاصله نزدیک امکان پذیر نیست ، همچنین زیبایی ها و از طرفی مشقت های سفر زمینی آنچنان ملموس نمی باشد ، اما در ازای غیر قابل مشاهده بودن زیبایی های سفر زمینی ، با پرداخت هزینه بیشتر آرامش و لذت های دیگری در سفر هوایی جایگزین می شود ، شما می توانید با شرکت در تور وان بصورت هوایی با خستگی کمتر و در مدت زمان کوتاه تر به شهر وان رسیده و مدت زمان بیشتری را در قلب شهر وان و در دامان طبیعت این شهر سپری کنید .
فاصله هوایی تهران تا وان 773 کیلومتر می باشد و مدت زمان تخمینی این پرواز حدود 70 دقیقه با فرض آنکه آب و هوا مناسب باشد ، انجام می پذیرد .
فرودگاه ” فرید ملن ” با نام یاتایی “VAN” در فاصله 6 کیلومتری جنوب غربی شهر وان و شرق دریاچه وان نزدیک ساحل با ارتفاع 1600 متر از سطح دریا با یک باند فرودگاهی واقع شده است . در سال های اخیر از جمله شهرهای نزدیک مرز ایران و ترکیه که قابلیت انجام پرواز مستقیم به شهر وان در آن وجود دارد ، ارومیه می باشد ، که حداکثر هفته ای سه پرواز بین این دوشهر انجام می پذیرد .

برنامه سفر

هتل *4 مونلایت

اتوبوس VIP

خدمات: اتوبوس 25 نفره- لیدر- بیمه مسافرتی

محل

دیدگاه ها (0)

نقد و بررسی ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است .

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تور وان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *